Aluminium czy PCV ?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak ProfiLine Ruben Skrzypiec nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

ProfiLine Ruben Skrzypiec

Aluminium czy PCV ?

2017-11-02

Czym kierować się przy wyborze stolarki okiennej? Wybierając okna do nowo powstającego budynku czy przy wymianie stolarki w obiektach już istniejących, stajemy przed dylematem. Pomijając szczegółowe wybory typu pakiet szkleń czy kolorystyka, problem pojawia się już na etapie wyboru rodzaju okien, które spełnią nasze oczekiwania. Obecnie rynek proponuje wielorakie rozwiązania.

Zdjęcie nr 1

Przede wszystkim znaczenie ma rodzaj i przeznaczenie budynku. W budynkach mieszkaniowych, jednorodzinnych czy wielorodzinnych w dalszym ciągu najczęściej wybierane są okna PCV. Głównie ze względów ekonomicznych, PCV jest bowiem znacznie tańsze niż konstrukcje aluminiowe. Na korzyść okien plastikowych przemawia również kwestia izolacyjności cieplnej. O ile aluminium, nawet przy stosowaniu ocieplonych profili, spełnia warunki izolacyjne, to jednak w dotyku dalej będzie zimniejsze niż PCV, i w tej kwestii mu nie dorówna. Niestety profile PCV mają też swoje ograniczenia. Przede wszystkim stolarka plastikowa nie nadaje się do przeszkleń wielkogabarytowych, nie jest tak trwała jak aluminiowa, podatna jest na oddziaływanie warunków atmosferycznych i co za tym idzie nie zaleca się wykonywania dużych konstrukcji w ciemnych kolorach.

Zdjęcie nr 2 Zdjęcie nr 3

Stolarka aluminiowa świetnie sprawdza się przy budynkach użyteczności publicznej, biurowcach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą duże przeszklenia czy fasady. Co nie znaczy, że nie jest stosowana w budynkach mieszkalnych. Coraz częściej prywatni inwestorzy decydują się na aluminium ze względu na ich surowy, nowoczesny design oraz swobodę w formowaniu wielorakich kształtów i możliwości doboru różnorakich kolorów nawet przy dużych gabarytach. Poza tym profile aluminiowe są trwalsze i wytrzymalsze od PCV, a ich konstrukcja jest lekka i odporna na korozję.

Zdjęcie nr 4

Istnieje również alternatywa dla użytkowników, którzy chcieliby zachować ciepłotę profili PCV i jednocześnie uzyskać nowoczesny design profili aluminiowych. Producenci wyszli im naprzeciw i zaprojektowali nakładki aluminiowe, które od zewnątrz do złudzenia przypominają okna aluminiowe. Dzięki nakładkom aluminiowym można osiągnąć ekskluzywny i elegancki wygląd stolarki, zwiększoną wytrzymałość oraz różnorodność kolorystyczną lakierowanych profili aluminiowych (szeroka paleta kolorów RAL).

Zdjęcie nr 5 Zdjęcie nr 6

Opracował:
Ruben Skrzypiec
ProfiLine